תוכנית מעו"ף

 תוכנית מעוף

מהי תוכנית "מעוף"?

תכנית חדשנית לתלמידות מצטיינות המשלבת מדע, מחקר וחברה. התכנית מעניקה לתלמידות מצטיינות בגילאי החט"ב (ז-ט) סביבה מעשירה שתאפשר להן לפתח את יכולותיהן, בדגש על מצוינות, התפתחות אישית וחשיבה יצירתית. 

התפישה העומדת בבסיס התוכנית היא להציע לתלמידות מצטיינות חוויה אינטלקטואלית משמעותית, בשילוב עם פעילות חברתית מתוך מטרה לאפשר להן להתפתח בו זמנית בשני כיוונים אלו.

אנו מאמינים שהעצמת התלמידות המצטיינות כקבוצה מובילה באולפנה+ מתן פלטפורמה להבעה יצירתית+ יצירת אחריות לחלוקת הידע והיכולות עם הציבור, תמהיל זה יוצר בנייה ערכית ולימודית עבור התלמידות המצטיינות. 

יעדי התוכנית:

-  תוכנית "מעוף" נועדה ליצור שותפות של תלמידות מצטיינות והסגל החינוכי להעשרת כלל האולפנה בנושאים חשובים שאינם נוגעים ללמידה השוטפת.

 - לייצר אצל כלל התלמידות עניין, מעורבות וידע בנושאים לאומיים וגלובאליים כחלק מחינוכן לערבות הדדית (גם בראייה בינלאומית) ואזרחות טובה.

-  לקדם את היכולות של התלמידות המצטיינות, לסייע להן במימוש הפוטנציאל האישי ולטפח דור המשך של פורצי דרך בתחומי דעת שונים.

- לחשוף את התלמידות המצטיינות ליסודות של המחקר המדעי. להעניק גישה לתחומי ידע חדשים, לחשיבה המדעית ולשיטות המחקר המודרניות ולהקנות להם את הכישורים הנדרשים לביצוע מחקר מדעי.

-  לטפח בקרב התלמידות המצטיינות תכונות אישיות כגון: מוטיבציה, ערכים אתיים, מנהיגות, יחסי אנוש, עבודת צוות, עצמאות, ביטחון עצמי, אחריות וניהול עצמי.

אוכלוסיית היעד:

תוכנית מעוף מיועדת לתלמידות מחוננות-מצטיינות אשר בנוסף ליכולות אינטלקטואליות נדרשות המועמדות לתוכנית להוכיח תכונות כמו מוטיבציה גבוהה, יכולת לימוד עצמי, חריצות, יוזמה, יצירתיות והתמדה.

כיצד מתבצעת הפעילות?

תכנית מעוף פועלת במספר מישורים-

-התלמידות שישתתפו בתוכנית ייעדרו בכל שבוע משיעור אחד.

-סיורים לימודיים-חויתיים.

-ימי פעילות-עיון באולפנה

*על התלמידות יהיה להשלים את חומר הלימוד הכיתתי באופן עצמאי.

דוגמאות מנושאי התוכנית:

- הכרות עם מערכת המשפט בישראל.

- מהי יזמות נדלני"ת – פיתוח ערים בדגש על קיימות- איכות הסביבה.

- המחקר המדעי ופיתוחים טכנולוגיים חדשניים בתחומים שונים.

- מפגש עם אנשי רוח, הלכה ומעשה ידועים ועם ארגונים שונים בארץ.

- פעילויות של חשיבה מקורית- מעבר לקופסא.. בנושאים שונים.

- פרויקט שנתי – פיתוח 'אולפנידע' –חידון לכלל בנות האולפנא בתחומי דעת שונים.

- הכרות עם משק חקלאי המתבסס על השבחה גנטית.

ועוד....